Yükleniyor

ARAÇ KİRALAMADA TERÖRE KARŞI ÖNLEM

ARAÇ KİRALAMADA TERÖRE KARŞI ÖNLEM

Araç kiralama şirketlerine teröre karşı çağrı

HABER MERKEZİ
Son dönemde kiralık araçların terör olaylarında ve benzer suçlarda kullanılması, İzmir Oto Galericileri Odası'nı harekete geçirdi. Üyeleriyle bilgilendirme toplantıları düzenleyen oda yöneticileri, Rent Car işletmelerinin kiralanan araçların takibini ve amaç dışı kullanımı halinde müdahale imkanını getiren KABİS'e üye olmalarını istedi. Rent Car işletmeleriyle biraraya gelen İzmir Oto Galericileri Odası başkanı Zafer Dursun, üyelerini Kiralık Araç Bildirim Sistemi (KABİS)'ne kaydolmaları için uyardı.

Emniyet Müdürlüğü'nün sistemine üye olmanın araç kiralayan işletmelerin yararına olduğunu kaydeden Zafer Dursun, 'Bu uygulama esnafımıza ve vatandaşımıza fayda getirecektir. Bununla ilgili emniyetle yaptığımız görüşmelerde tüm üyelerimizin henüz KABİS'e müracaat etmediğini tespit ettik. Periyodik olarak yaptığımız bilgilendirme toplantılarıyla üyelerimizi aydınlatmaya çalışıyoruz. 'dedi.

Son dönemle terör olaylarında kiralık araçların kullanıldığına dikkat çeken Dursun, 'KABİS ile tüm araçların takibi, kiralanan amaç dışında kullanımı halinde müdahale edebilme imkanı yakalanıyor. Emniyet ile bu konuda işbirliği yapmak araçlarımızı koruyacak, üyelerimizin mağduriyetini engelleyecektir. Ülkemiz hassas bir dönem yaşamaktadır ve güvenlik güçleriyle yardımlaşmak ayrıca bir vatandaşlık görevidir' şeklinde konuştu. 

"KAYIT DIŞI ŞİRKETLER EKMEĞİMİZLE OYNUYOR"

Kayıtdışı araç kiralayanların toplumsal huzuru tehdit ettiklerine de değinen Zafer Dursun şunları söyledi: 'Turizm sezonunun zaten sıkıntılı geçeceği tahmin ediliyor. Bu güç dönemde bir de kayıt dışı araç kiralayanlar üyelerimizin ekmeğiyle oynuyor. Ne yazık ki çiğ köfteci bire araç kiralarım diye tabela asıyor. Burada halkımızın da bilinçli davranması, mutlaka kurumsal firmalardan araç kiralaması gerekiyor. Tüketiciler rent a car kaskosu olan, KABİS'e üye, oda kaydı bulunan işletmeleri tercih etmelidirler.' 

KABİS Nasıl işliyor: Kiralık Araç Bildirim Sistemi'ne kayıt yaptıran araç kiralama şirketleri, araçlarını emniyet müdürlüğüne bildirmiş oluyor. Aracın ve firmanın bilgileri emniyet arşivlerine işleniyor. İleride istenmeyen bir durum olduğunda aracın takibi ve istenmeyen durumlarda müdahale imkanı sağlanıyor. Bu şekilde işletmenin madden veya yasal anlamda mağdur olmasının önüne geçiliyor.